Rabbinization and Diversity Methods, Models, and Manifestations between 400 and 1000 CE

March 14: Day 1. Methods and Materials

 

Welcome by the organizing committee

14:00-14:15 CET (9:00 – 9:15 am EST)

Keynote Lecture (Chair: Raanan Boustan, Princeton University)

14:15-15:15 David Frankfurter (Boston University)
Rabbinization, Localization, and the Dynamics of Syncretism

Session I (Chair: Annette Yoshiko Reed, NYU)

15:30 -16:00 Daniel Stökl Ben Ezra (EPHE, PSL)
Why “Not an Apple” is Not Necessarily an Orange: Comparing and Grouping Texts and Circles

16:00-16:30 Michael D. Swartz (Ohio State University)
Textual Archipelagos: Evidentiary Models for Jewish Society in Late Antiquity

Session II (Philip Alexander, University of Manchester)

17:00-17:30 Yehoshua Granat (Hebrew University of Jerusalem)
Where is the Locus of God’s Greatest Glory? Diversity and Dialogue in Late Antique Hebrew Literature (Hekhalot, Midrash, Piyyut)

17:30-18:00 AJ Berkovitz (HUC – JIR)
Rabbinization and Diversity: A Perspective from Targumic Literature

18:00-18:30 Martha Himmelfarb (Princeton University)
Rabbinic Messianism and Rabbinic Christology: From the Amidah to Saadya

Keynote lecture 2  (Chair: Geoffrey Herman, EPHE, PSL)                           MOVED HERE FROM NEXT DAY

19:00-20:00 Seth Schwartz (Columbia University)
The Two Late Antiquities of the Jews of Asia Minor

 

March 15: Day 2. Regional Profiles

 

Keynote lecture                                MOVED TO END OF PREVIOUS DAY

14:00-15:00 CET (9:00 – 10:00 am EST) Seth Schwartz (Columbia University)
The Two Late Antiquities of the Jews of Asia Minor

Session III (Chair: Azzan Yadin, Rutgers University)

15:30-16:00 Yifat Monnickendam (Tel-Aviv University)
Ketubat Banon Dikhrin – A Greek tradition in the Roman Empire

16:00-16:30 Sean Anthony (Ohio State University)
“It does not befit al-Raḥmān to take a son …”: Late-Antique Arabia and the Qurʾanic Polemic against Divine Sonship

Session IV (Chair: Isaiah Gafni, Hebrew University of Jerusalem)

17:00-17:30 Geoffrey Herman (EPHE, PSL)
The Rabbinic Movement in Babylonia: Distinctive Features

17:30-18:00 Avigail Manekin-Bamberger (Hebrew University of Jerusalem)
The Rise and Function of the Holy Rabbi

18:00-18:30 Simcha Gross (University of Pennsylvania)
Dorming Rabbis: An Incrementalist Approach to Babylonian Rabbinization in Late Antiquity

18:30-19:00 Lev Weitz (Catholic University of America)
Babylonia or All the East? Patriarchal Authority in the Church of the East in Islamic Late Antiquity

 

March 23: Day 3. Boundaries and Definitions

 

Keynote lecture (Chair: Eve Krakowski, Princeton University)

14:00-15:00 CET (9:00 – 10:00 am EST) Sacha Stern (University College London)
What Made Rabbanites “Rabbinic”?

Session V (Chair: Michal Bar Asher-Siegal, Ben Gurion University of the Negev)

15:30-16:00 Laila Nehme (CNRS)
Jews in North-West Arabia: When, Where and How?

16:00-16:30 Hayim Lapin (University of Maryland)
Slaughtering Practices, Rabbinization, and the Western Mediterranean in the Ninth Century

16:30-17:00 Eve Krakowski (Princeton University)
When Did the ketubba Become Rabbinic?

Session VI (Chair: Maren Niehoff, Hebrew University of Jerusalem)

17:30-18:00 Ra’anan Boustan (Princeton University) & Karen Britt (Northwest Missouri State University)
Jonah and the Three Fish in the Synagogue at Huqoq: An Exegetical Motif between Mosaic and Midrash

18:00-18:30 Ofir Haim (Hebrew University of Jerusalem)
Binyamin al Nihāwandī’s Exegesis in Light of New Evidence

18:30-19:00 Miriam Goldstein (Hebrew University of Jerusalem)
Innovation in Tenth-Century Karaite Interpretation of the Pentateuch: Ya‘qūb al-Qirqisānī’s Kitāb al-Riyād wa-l-Ḥadā’iq

 

March 24: Day 4. Transmission and Hegemony

 

Keynote lecture (Chair: Daniel Stökl Ben Ezra, EPHE, PSL)

14:00-15:00 CET (9:00 – 10:00 am EST) Marina Rustow (Princeton University)
‘Babylonian Rabbinic Hegemony’ revisited

Session VII (Chair: Katell Berthelot, CNRS)

15:30-16:00 Ronit Nikolsky (Rijksuniversiteit Groningen)
Affective Niche as Marking Diversity: Tanhuma-Yelammedenu Literature and Rabbinic Hegemony

16:00-16:30 Lennart Lehmhaus (Eberhard Karls Universität Tübingen)
Others of Ourselves: Rabbinization in Geonic Times and Seder Eliyahu’s Discourse on Jewishness, Leadership, and Diversity

16:30-17:00 Yehoshua Granat (Hebrew University of Jerusalem)
Where is the Locus of God’s Greatest Glory? Diversity and Dialogue in Late Antique Hebrew Literature (Hekhalot, Midrash, Piyyut)

Session VIII (Chair: Fred Astren, San Francisco State University)

17:30-18:00 Yitz Landes (Princeton University)
The Transmission of Rabbinic Literature and the History of Rabbinic Judaism

18:00-18:30 Judith Schlanger (EPHE, PSL & Oxford University)
“Rabbinic scripts”: Palaeography and Rabbinization

18:30-19:30 Final discussion

Search OpenEdition Search

You will be redirected to OpenEdition Search